Thursday, 7 February 2013

Vintage shops - todays visit

Vintage shops - todays visit

When I take on a dress in the vintage shops I always think about who owned the clothes before and what did they do back I'm the 60s,70s. They probably where saving money for a long time before they bought a dress or a skirt. :) I love vintage shops as they have the fashion I probably adore the most-50s,60s and 70s. The women back then looked really elegant and feminin.
I have just discovered a really nice vintage shop here in Portsmouth. As soon as you enter the shop the smell will tell sou that you are in the right place - as PU probably know the vintage clothes as their siginificant smell which I personally like. Everything is displayed in a nice way and in an order. They have on offer women clothes, men clothes and even kids clothes. Of course there are plenty more things to purchase, jewellery, bags, shoes, belts and home accessories.
The shop assistant was really helpful and explained everything in detail.
I have absolutely fallen in love with the coat I have on one of those pictures it has a flower print on:) what do you think? Do you like it?:)
I have been really taken back in time in that shop and would come back to shop for sure.
And I havent told you the name of the shop have I? Lol. It's called One legged jockey and its situated on elm grove in portsmouth.
What is your opinion on vintage shops? Fan of them or not ?

Pokaždé, kdyz si na sebe obléknu šaty ve vintage krámcích, tak si vždy představím, kdo asi tento kousek vlastnil a kam v těch šatech chodili zpátky v těch 60.tých,,70.tych letech. Pravděpodobně mnoho dívek šetřilo hodně dlouho na to, aby jsi nějáké to oblečení koupily.
Vintage kramky miluju, protože nabízí módu, která se mi líbí asi nejvíce, móda 50.tých,60.tých,70.tých let. A proč se mi ta móda líbí? To je jednoduché, ženy vypadly elegantně a "ženský".
Dnes jsem objevila jeden malinky vintage krámek u nás v Portsmouthu a chtěla jsem se podělit s Vámi o zážitky . Jakmile do krámu vstoupíte, tak ucitite jakou si vůni/smrad starého oblečeni, což Vám napovi, že jste na správném místě, pokud hledáte opravdu staré kousky. Vše v krámě je přehledně vystaveno. Krámek nenabízí jen oblékání pro ženy, ale také panské oblečeni, dětské oblečeni, bižuterii,kabelky, boty a k mému údivu i věci do domácnosti. Rada bych také zmínila prodavačka, ktera je velice ochotná a příjemná.
Zamilovala jsem se tak do kabátku, ktery mám na sobě, ten s tím květinovým potiskem. líbí se Vám?:)
Na závěr bych chtěla říct, že jsem byla tou atmosférou krámu opravdu vtazena zpět x let patky a určitě se tam vrátím a něco nakoupim.
Apropo ještě jsem Vám neřekla jménu krámu, že?:D jmenuje se One legged jockey a nachazi se na Elm Grove v Portsmouthu (kdyby jste meli cestu:D ).
Jaky je vas názor na vintage kramky? Jste fanoušek ?Vintage shops - todays visit