Wednesday, 13 February 2013

The wardrobe essentials

The wardrobe essentials

I am more then sure that there are many girls out there with wardrobes full of clothes and they still feel like they have nothing to wear and then there are also girls that have not as many clothes and ally have nothing to wear ? What is the problem of those two sorts of girls ? It can be the fact they don't know the essentials pieces in the closet and they do not know how to mix clothes together.
Before you buy any clothes you should always picture it in a whole outfit. So, rather then taking it because it's in the sale think about it twice, would you wear it ? What can I wear it with? Do I have enough clothes in my wardrobe that can be mixed with it?
Even for girls that do not have many clothes there is a solution - get few essentials that can be mixed in different outfits all over again!!! Here they are:
1. Cardi - in whatever colour you buy it it's a good investment , you can wear them with jeans, skirts, shorts (the most popular colors are black, mocha)
2.white shirt- soooo classy
3. Black blazer - wear it with tops, shirts, knits
4. Leggings - one of my favorite
5. Skinny blue jeans - they will never get out of fashion

Jsem více, než přesvědčená o tom, že je mezi námi mnoho dívek, které mají naduté skříně oblékání a stejně si myslí, že nemají co na sebe a pak je tu další sorta holčin, které mají skřině poloprazdné a tím padem nemají opravdu nic na sebe. Co mají tyto dvě skupiny společného? Možná je to tím, že nevědí o základních kouscich oblečení, které by se měly objevit v každém šatníku. Před tím, nez si koupíte jakékoliv oblečeni, měly by jste se holky zamyslet nad tím, jestli to opravdu budete nosit a nebo si to kupujete jen kvuli tomu, že je to ve slevě? Vždy si v hlavě představte ten outfit a zamyslete se jestli máte dostatek dalších věci, s kterymi to jde kombinovat.
I pro dívky, které nemají hory oblékání, je zde řešení- pořiďte si tyto věci, ktere můžete kombinovat do nekonečna:
1.Svetrik- je jedno v jaké barvě si ho koupíte je to stále dobra investice, daji se nosit k jeansum, suknim, sortkam (samozřejmě nejoblíbenější barvy jsou černá a mocha)
2.Bílá košile - hooodně elegantní
3.Černé sako-kombinujte s topy, halenkami a svetriky
4.Leginy-jeden z mých nejoblíbenějších kousku
5.Modré jeansy-nikdy nevyjdou z módyThe wardrobe essentials