Friday, 22 February 2013

Dolce&Gabbana

Dolce&Gabbana

Dolce&Gabbana promo pictures with Monica Bellucci

Every month I receive a Vogue magazine in my post and of course I flick through it and see what's new in fashion and sometimes I have to admit that I get annoyed with all the advertisements! They are only few that catch my eye - D&G is one of them- can't stop to keep staring at them,lol.
In year 2012 Monica Bellucci has revealed the upcoming collaboration with D&G. I think that the pick of the main character of the pictures could not be better-strong women from Italy. She brings into those pictures something very special.
The feeling you get from all those pictures is the Italian temperament, the colors and the exotic smell of Italy. I absolutely love the fact that you can see even old people on the pictures, children all this symbolize the strong italian family - Monica belluci in those pics symbolizes the strong position of a women in Italian family. Very very good marketing they have done here-one of the best campaigns I have ever seen probably becuase of the fact that the pictures are really real and from everyday life.

Každý měsíc mi u dveří přistane nové číslo magazínu Vogue. Okamžitě ho otevřu a začnu listovat a nechávám se inspirovat novinkami ze světa módy. Musím říct, že mě občas rozčilují všechny ty reklamy v něm a jen málo z nich zachytí mé zvídavé oko:) jedna z těch reklam , ze kterých nemůžu spustit oči je D&G.
V roce 2012 Monica Bellucci oznámila spolupráci s Dolce&Gabbana. Myslim si, že si nemohli vybrat lepší model, pro jejich kampaň.
Z fotografii chrlí italský temperament, barvy a vůně exotické Itálie. Strašně se mi na fotkách líbí, že tam jsou i staří lidé a děti, symbolizující silnou italskou rodinu - Monica symbolizuje důležitou pozici ženy v rodině.Musím uznat, že je to opravdu vydařena marketingová kampaň - pravděpodobně nejlepší, kterou jsem viděla uz jen diky přirozenosti s jakou jsou fotografie pořízeny a zobrazují každodenní život.Dolce&Gabbana