Wednesday, 2 January 2013

Lush is where the magic happens

Lush is where the magic happens

I am also a lush addict love their cosmetics and I am very happy they do fight animal testing I cry my eyes out when I see on tv that those poor little animals are used for a sake to make someone pretty.
I bought rose jam bubbleroon which smells amazing I want to eat it,lol. The whole bathroom and hall smells from it. We have I'd it in the shop and it makes so many bubbles can't wait to use it :)
Also I bought north pole soap very fresh, spicy smell :) The other two products on the pictures are not lush but bought them today too. They are from next (addicted to the next home wear, and cosmetics :))). There is a luxurious bath essence with cassis and wild orchid - nice smell and bath would be worthy I suppose and the second buy from next is cassis and wild orchid bath fizzer. The packages of those two products were calling me - buy me , buy me, don't leave me here - so I did they have a new home now,lol. The bottle from the bath essence I will reuse for decoration as the bottle looks good:)

Ještě o mě nevíte, že jsem lush nadšenec (kdo neni?:D) na téhle značce mám ráda, že jdou proti testování na zvířatech, jakmile vidím nejake porady v televizi, kde na nich testují, tak mám oči plné slz. Nechápu proč je tak trápit? Jen kvuli tomu, aby někdo vypadal hezky?!
Koupila jsem si tam kuličku do vody (vypadá jako makaron:D). Voní absolutně úžasně a nejradši bych jí snědla:)) Také jsem si pořídila mýdlo, ktere se nazývá north pole z vánoční kolekce- voní svěže a je tam cítit hodně koření. Další dva produkty nejsou z lush, ale koupila jsem si je také dnes a patří do koupelny. Jsou to produkty z Nextu ( který také miluji). Jedná se o pěnu do koupele s divokou orchidejí a kuličku ve stejné vůni. Oba produkty mají krásné balení a volaly na mě z regálu kup si mě, kup si mě, nenechávej nás tu - musela jsem jim dát prostě nový domov:D
Lahvičku od pěny do koupele určitě použiji na dekoraci, má moc hezký tvar.


Lush is where the magic happens