Wednesday, 13 November 2013

Dubai - DP World tour championship fashion

Dubai - DP World tour championship fashion

Golf, je známý hlavně kvůli tomu, že se o něm říká, ze je to sport vyšší třídy. Často je nazýván pro mne nelichotivým názvem - snobský sport. Sport, který je tedy alespoň pro mne na pohled hezký, přiznám se, že 100 procentně nevím o pravidlech:) asi nejhezčí je pro mne podívaná na dobře upravené chlapy, které svou elegantností odpalují míčky. Jelikož můj blog je predevším o módě, tak Vás nebudu zatěžovat jak kluci trénovali na turnaj, který začiná 14.11. a trvá do 17.11., ale společně nakoukneme pod pokličku módy na jednom z největších golfových turnajů v Dubaii - DP World tour championship (soutěži 60 nejlepších golfistů z Eropean tour).

Golf is famouse mainly because it is called a sport for higher classes. Very often is it called - a snob sport which i do not really like it to be called. Sport, that its for me a nice to look at on the other side I have to admit that I am not fully aware of the golf rules :) probably the best when looking at the golf is to look at guys that are well dressed and they hit the golf ball with elegancy. Because mu blog is especially about fashion so I will not bother you with how the players practiced today for the competition that starts on the 14.11. and ends on the 17.11. but i will take you backstage to this wonderful event and we look on what the players wore on one of the biggest golf occasion in Dubai - DP World tour championship (60 best golf players that Qualified in the European tour).


show
          
  Je libo si odnest domu golfovy micek ? Aka Costa miluje golf take.
Would you like to take a golf ball home ? Aka Costa loves golf too.
         Golf, je pro mne elegentaním sportem, kde se muži oblekají ne jen pohodlně, ale i velice elegatně. Moc se mi také libi, že se hráči na golfovýcb hřištích nebojí barev, jak je videt z mých fotek.
For me is still golf an elegant sport where the man wear comfy but still very classy clothes. I love also that the golfers are not afraid to take colourful tops on as you can see from all the pictures I took.

A jak se Vám líbí tato móda ? Jste fanouškem golfu ? 
What do you think about this fashion ? Are you fan of golf ?

Dubai - DP World tour championship fashion