Sunday, 14 July 2013

Summer essentials

Summer essentials

Another hot day in the uk !!! And I was thinking what I can't live without these days so it definettly will be pair of good sunglasses as my eyes are watering so bad when I don't wear them !!! Also deodorant is important for me - rexona will never disappoint the worst thing in this weather is to travel by public transport as many people do forget on this important part of hygien so that is why i go by walk everywhere now, lol.and because I have a lots of hair and it is long I wear them these days just in a pony tale otherwise I get too hot - I wish they would grow faster so I can cut them short for the summer and have them long for the winter, lol. 
These days I also tend to wear very simple outfits, dresses and tops with shorts so I never forget to wear some chunky necklace which i have lots off to dress it up a bit.

A máme tu další horky den v Anglii a tak jsem nějak přemýšlela bez čeho si tyto dny plné sluníčka nedokážu představit. Na prvním místě jsou určitě sluneční brýle, mám problémy s tím, ze bez nich mi slzí oči :/// velice důlezitý je také deodorant- rexona nikdy nezklame, není nic horšího než cestovat v tomto počasí veřejnou dopravou, jelikož mnoho lidí na tuto zásadní věc zapomíná, takže radši chodím všude pěšky :D jelikož mám strašně moc vlasů a ještě k tomu dlouhých, tak je nyní nosím zásadně v culiku, jinak bych se asi upekla - kéž by vlasy rostly rychlejš na léto bych šla na krátko a v zimě bych je měla dlouhé. 
V těchto dnech nosím jednoduché outfity, šaty nebo šortky a triko, abych to trošku oživila nikdy nezapomenu na velký náhrdelník, kterých mám nespočet.Summer essentials

16 comments:

 1. Great necklace and yes I agree its important to have good hygiene.
  http://tifi11@blogspot.com
  .

  ReplyDelete
 2. Hi Olga, thank you so much for your lovely visit on my blog. I am following you already with bloglovin and gfc. Would you like to follow my blog? Let me know.
  Take care
  http://claudiapersi.blogspot.ca

  ReplyDelete
 3. Such cute sunglasses! Absolutely essential.

  ReplyDelete
 4. cute summer look! xoxo

  stylemeetsbeauty.blogspot.ro

  ReplyDelete
 5. These sunglasses are simply perfect - both stylish, chic and casual <3 ... What do you think about my today's pop art outfit? Kisses from Vienna,

  Katja

  www.collectedbykatja.com

  ReplyDelete
 6. Love your sunglasses and cute necklace, xoxo.

  ReplyDelete