Wednesday, 4 September 2013

Back to school

Back to school

1. Září pro všechny školou povinné skončily prázdniny a ja čtu samé znechucené komentáře na fb, jak se děti netěší, jak je škola otravuje, asi jsem nebyla v tom věku jiná, ale teď s odstupem času bych se tam nejradši vrátila. Přece jen, jedinou povinností bylo se naučit pár stránek na písemku a dál nás pak zajímalo, ke komu vyrazit na party. Na gympl vzpomínám hrozně ráda, přece jen strávila jsme tam 8 let s těmi stejnými lidmi, mám to štěstí, že se s většinou vídám do teď a srazy se snažíme pořádat každý rok :) 
Asi nejlepší na gymplu byly lyžáky.Když už jsem byla ve vyšším ročníku, tak jsme jezdili jako třída na dvoudenní výlety byli jsme třeba na Mácháči, také super vzpomínky :) 
Asi to patří k jakési puberťacké revoltě, že nadáváme na skolu, na učitele a všechno co je s tím spojené, ale jedno se tomuto období vzít nemůže a to je to, že na něj budeme vzpomínat celý život. 

1st of September the end of holidays for every pupil and I am reading so many disgusted comments on the Facebook how children are not looking forward to go back to school, school is only an annoying place for them, I think I wasn't different in their age but now when. I am older I would go back for sure. The only responsibility was to learn few pages for an exam and the only thing that did bother us where to go for a party! I have a really good memories on secondary language school, I have spent 8 years with the same group of people and I am lucky that I still meet most of them and we try to organize classroom night out every year. :)
One of the best thing on a high school was a week away where we learnt skiing and when we were older we went for two days away in the end of the school year for example we went to Machac (lake in the Czech Republic) - very good memories.
I think it belongs to the puberty uprising that we hate school, that we speak bad about teachers, but one think I know for sure that we will be remembering those times forever. 

Every year we got our pictures taken in the school here I am around 17 :))
Každý rok nás ve škole fotili, tady mi mohlo být tak 17 :))This is not a school pic but its from the time i went to school i was around 17 :)
Tohle neni školní fotka, ale je z toho období, bylo mi asi 17 :)

Back to school

10 comments:

 1. Haha, I love looking back through old photos, although mine are not half as good!!

  Hmm maybe...

  ReplyDelete
  Replies
  1. They are so old Back then i didnt download any pics from phone which is shame :))

   Delete
 2. Já jsem ráda, že do školy už nemusím :-)

  World By Bella

  ReplyDelete
  Replies
  1. Někdo to asi tak ma :))) ja jsem se tam měla dobře, ale jak říkám asi jsem to tak nevnimala dřív, po střední jsem vystudovala vysoké skoly, a to mi take chybi - jsem asi divná :D

   Delete
 3. Gorgeous pictures lol.
  http://tifi11.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Fajné :-) Taky ti to slušelo:-)
  Caatherine

  ReplyDelete