Monday, 12 August 2013

Dior cosmetics fall 2013

Dior cosmetics fall 2013


I was awaiting this for some time now :) dior has finally revealed the cosmetic fall collection. This years collection is inspired by galaxy so you can await lots of mysterious colours and shimmer. 

Nějakou dobu už jsem na to čekala, Dior přišel s novou podzimní kolekcí kosmetiky. Tento rok byla inspirací galaxie, takže se těšte na mnoho tajemných barev s třpytek.

Diorshow fusion mono
What I am really looking forward to is iridescent eyeshadows that will come in 8 different shades please see picture bellow. I am for sure getting at least two shades :) Dior stated that you can achieve two different looks with this shade. If you apply it with just fingertips you will get more of weightless finish and nice shimmery look. If you are looking for more of a intensive finish and extreme colour use a brush.

Moc se těším na tyto oční stíny, které vás okouzli duhovými barvami. Kolekce se skládá celkem z 8 odstínů a já si pořídím alespoň dvě z nich :) S těmito kouzelnými barvičkami by jste měli podle Diora dosáhnout dvou odlišných efektů. Pokud aplikujete stín konečkem prstu měli by jste očekávat přrorezný, třpytivý efekt. Pro více intenzivní líčení a výraznou barvu použijte štěteček.


My second product of choice would be nail varnish I always buy few from every limited collection and those two colours are my cup of tea.

Laky na nehty jsou druhým produktem po kterém sáhnu. Vždy si kupuji pár laků z limitek a tyto dvě barvičky jsou můj šálek čaje. 
Dior Vernis Mystic Magnetics
I am definetlly excited about this one !!! It is something that Dior has not done before but you could see it more by cheap brands like Barry M I am talking about a nail varnish that changes in the presence of magnet !!!!

Tak na tento produkt jsem velice zvědavá !!! Je to něco, co Dior ještě neudělal, ale určitě jste produkty zahledly u levnějších značek jako například Barry M, mluvím o laku na nehty, který změní efekt po přiložení magnetu !!!! 


Hope that you liked this article girls :) would like to hear from you. What do you think about the collection ? Are you a Dior fan of do you think that it is pointless to spend money on designer cosmetics ?

Doufám, že se Vám článek líbil :) budu ráda, když mi napíšete. Co si myslíte o této kolekci ? Jste fanouškem Dior kosmetiky, nebo si myslíte, že utrácení za značkovou kosmetiku jsou jen vyhozené peníze ?

Dior cosmetics fall 2013