Tuesday, 22 April 2014

Dubai Marine - tip for a dinner in dubai

Dubai Marine - tip for a dinner in dubai

Už je to nejaky pátek, co jsem vás nepotěšila nejakym příspěvkem :D tak tady je. Včera jsem byla na večeři na jednom super musíte tady v Dubaji. Byla jsem tam cca 4 roky zpátky a nějak mi to místo utkvělou v paměti, bohužel jsem ale zapomněla moment toho mista a i kde bylo. Před týdnem jsem byla s kamarádkou na večeři v Jumeirah 1 v Shakespear and Co. a říkám si, že to ono místo bylo někde poblíž, doufala jsem tedy že nejaky taxikář mi bude schopný pomoci s vyhledání toho mista. Včera nasednu to taxika a bohužel řidič nemel páru, jelikoz je v Dubaji nový, podle me nevěděl ani kde je Burj Khalifa nebo Burj el Arab, no nic - naštval mě:D tak zkouším druhého taxika a ten k memu údivu mne tam dovezl:) - to už ze mne nastvanost padla a dala jsem mu i sporpitné za tu jak byl šikovný :D takže pokud chcete super místo, u moře, kde si můžete vybrat z asi 10 restauraci navštivte Dubai Marine Resort and Spa v Jumeirah 1. 
Níže pár fotek mého outfitu, sukněmi uz jsem měla v jednom příspěvkem , ale chtěla jsem vám ukázat ze se da zkombinovat i trochu jinak. Hodne lidi se bráni veselých potiskům, jelikož si mysli, že se moc nedají kombinovat, chyba lávky, ony se kombinovat dají jen to chce trochu představivosti. 


It has been some time that I haven't shared si you apost so here it is :D yesterday I went for a dinner to an amazing place here in dubaj I have visit this place around 4 years ago and the places stucked in my brain somehow but unfortunately I forgot the name of the place or even where is it located. Week ago I went for a dinner with my friend in Jumeirah 1 to Shakespeare and Co. And I was thinking to myself that the place I had in my head must be very close so I had a trust in one of the taxi driver to help me to find the location. Yesterday I sat in the taxi and the tai driver did not have a clue because he was new to dubai in my opinion he didn't even know where is Burj Khalifa or Burj el Arab, nevermind - he made me angry, lol so I a, trying second taxi driver and to my surprise he took me to that please :) I was not angry anymore and I gave him money extra for being that good, lol. So if you want to visit nice place by the sea and choose from 10 restaurants visit Dubai Marine resort and Spa in Jumeirah 1.
Below you can find few pictus of my yesterday's outfit I wore the skirt in one the posts but I wanted to show you how you ca combine in it in a different way. Many people are against happy prints as they think they cannot combine them that much - not true at all zou just have to try and experiment

Dubai Marine - tip for a dinner in dubai

9 comments:

  1. Jen 2 fotky?????:-) :-) :-) :-)

    ReplyDelete
  2. Sounds wonderful! I would love to visit Dubai!
    xo
    styleontheside.com

    ReplyDelete