Wednesday, 7 December 2016

Starskin mask and peeling review

Starskin mask and peeling review


Hello beautiful ladies,

I tought i might share with You from time to time my experiences with different kinds od skincare And Make-Up as i have been involved a lot with cosmetics In past few years And i am absolutely obsessed with trying New things And since there are thousands of products on The market And You might be confused which One to try i decided to give You a little help In what is worth to spend your hard earned money on.
So today i want to share with You a little rewiev on starskin products. 
All The masks contain bio-cellulose which is The next generation Sheet mask technology considered to be The gold standard for treating skin. Each mask is soaked In a full bottle of serum. The final effect should be : radiant, deeply hydrated, smoothed, luminous skin.

AFTER PARTY™ is a Coconut Bio-Cellulose Second Skin Brightening 

Face mask that delivers a powerful serum complex to Leave skin luminous,brightened And camera readyWhen You open The mask You Will find out that the mask is really rich, it really is soaked In One bottle of serum so your skin Will get the dose of hydration that IT needs. You should remove first And last layer of the mask and then put IT on. The mask is cooling, if you want it to be really cooling then put IT to The fridge for ať least 10minutes before putting it on.i left it on The skin for 20 minutes i always like to keep IT the longest i can:-) after i removed it i tapped In The serum that remained on my skin which i have to say was a lot. I have to say that it was really far too much serum it took 15 minutes to soak in And still it left that sticky layer on my skin which i Dont like about masks at all because i feel that all the dust And dirt that is in the air will just stick to it and my face will be dirty. So for me the mask is a NO. 

Before i applied The mask i used another product from The starskin collection - IT was The foaming peeling perfection puff. Which i really love. On The packaging it says you can use it up to three times which i did And my skin was sooo smooth and it felt fresh and clean so definetely give IT a go guys. 

Ahoj krásky,


Jak jsem již psala, cas od času, vám napíší recenzi na nějake kosmetické a pečující pleťové produkty, v posledních pár letech jsem hodně pracovala s kosmetiku a jsem tím posedlá, jo posedlá je dobré slovo. Kouká někdo z vás také před spaním na různé stránky a hledá novinky ze světa dekorativní kosmetiky, čte recenze, kouká na videa, jak se líčit ? 😄😄😄

Na trhu je tisice, co tisíce, miliony kosmetických produktu, ale za které se vyplatí utratit vaše tvrdě vydělané peníze ? Proto jsem tu ja, třeba vám pomůžu se rozhodnout. 


Dnes jsem se rozhodla napsat recenzi na par produktu z rady Starskin.

Všechny Starskin masky obsahují bio-celulózu, která se považuje za další generaci v maskách. Každá maska obsahuje jednu ampulku séra. Výsledný efekt slibuje:zářivou, hydratovanou, jemnou pleť. 


AFTER PARTY™

Bio celulóza napuštěna kokosovou vodou 

Ma dodat pleti svetlejsi, zarivější vzhled a množství energie.


Jakmile masku otevřete, zjistíte, že je opravdu bohatá, opravdu nelahli v tom, ze je napuštěna jednou ampulkou séra, pleť nejspíš dostane dávku hydratace, kterou si zaslouží. Před tím, než se maska nasadí na obličej, musí se odlepit nejdříve horní část a pak spodní část masky. Maska na obličeji, hezky Chladí a zklidňuje pleť, pokud chcete mit opravdu chladicí masku, dejte jí na deset minut do ledničky. 

Na obličeji jsem masku nechala působit 20 minut, déle , než je psáno, vždy si ji radši nechám na obličeji déle, abych z ni dostala co nejvíce :) po sundani jsem zapracovala zbylé sérum na pokožce, a že toho séra na obličeji zůstalo. Trvalo kolem 15 minut, než se to vše vsaklo do pokožky a pokožka měla na sobě takový lepkavý film, což nemám vůbec ráda, mam vždy pocit, že se mi všechen prach ze vzduchu přilepí na obličej. Je to taky pocit nečisté pleti. Takže za mě tahle maska NE. 


Před použitím masky jsem použila ještě jeden produkt od značky Starskin - peelingovou houbu. Kterou miluji. Na balení se píše, že ji můžete použit, až 3x, což jsem udělala a pokaždé byla moje pleť krásné jemná a měla jsem pocit super čisté pleti, takže tento produkt určitě vyzkoušejte.
  


Starskin mask and peeling review

No comments:

Post a Comment