Wednesday, 12 February 2014

The Grey dress

The Grey dress

In the past I have been shopping at Roxy a lot in fact it used to be my favourite brand :) they mainly had sporty clothes with wonderfull prints and in all kind of colours which was hard to find in other brands. Obviously with age my fashion taste has changed so I went for different brands. Anyway couple of weeks ago I visited a Roxy shop here in dubai and I was really surprised about the collection that include wonderfull blouses, knits and dresses it has still the surfer kind of feeling to it but yet very feminine clothes so I have bought this dress that I can wear with flip flops, sneakers or even ballerinas:) 

V minulosti jsem nakupovali u roxy docela dost, vlastně to byla jedna z mých nejoblíbenějších značek. V době, kdy jsem tuto značku měla ráda, tak se vyznačovala především krásnými potisky a velkou škálou barev, kterou jsem postrádala u jiných značek. Samozřejmě se s věkem změnil i můj styl oblékání, takže jsem pak sáhla po odlišných značkách. 
Před pár týdny jsem asi z nostalgie zavítala do roxy s byla jsem příjemně překvapená novou kolekcí, která se skládala z různých bluzek, svetříků a šatů, oblékání mělo stále ten surfařský nádech, ale vše bylo velice ženské. Neodcházela jsem s prázdnou, pořídila jsem si tyto šaty, které mohu nosit s zabkami, keckami, ale také s balerýnkami. :)

The Grey dress

11 comments:

 1. Moc hezké, hlavně ty kecky jsou super. Sluší ti to!

  ReplyDelete
 2. Super cute dress and I love it with the pink converse!
  xo
  styleontheside.com

  ReplyDelete
 3. Krásné šaty, moc ti to sluší!!:)

  ReplyDelete
 4. Love the pink converse with that dress, very cool!!!

  Kisses
  Marina
  www.sharpenstyle.com

  ReplyDelete