Tuesday, 24 December 2013

Xmas 2014

Xmas 2014

My dear readers I hope that You a very happy Xmas and I hope that you spent it with your loved once. I am very lucky as my parents came to dubai to celebrate this magical moment in year with me I have to admit that I would be really unhappy if they would not be here. 
On the 24th December we had a lovely dinner together and enjoyed the presence of each other. I bought few little presents for my parents perfumes etc. because it would be difficult to take anything big back to their country:) usually we have a biiiiig Xmas tree at home but this year my parents brought with them little one so we have at least something, lol- cuuuuteeee:) 

Moji milí čtenáři, doufám, že jste si užili  krásné Vánoce a doufám, a že jste je strávili s těmi, které máte rádi. Mám to štěstí, že mi do Dubaje přijeli rodiče, aby se mnou oslavili tento magický den v roce. Upřímně bych byla velice smutná, kdyby se mnou nebyli :)
24.12.  jsme měli super véču a užívali si jeden druhého. Nakoupila jsme jim pár malých dárečků, parfémy atd., protože velké dárky by se převáželi docela těžko :) doma máme vetsiňou velikánský vánoční strom, tady to možné není, tak přivezli s sebou alespoň roztomilý, malinký :) 

Our xmas tree. Náš vánoční stromeček :)

My xmas make-up. Můj vánoční make-up.

Xmas sweets from czech. Vánoční cukroví z ČR:)
I v Dubaji je sníh:) we have a snow even in Dubai :)

Xmas 2014