Sunday, 30 December 2012

Cosmetic review - my new Clinique products

Cosmetic review - my new Clinique products

You all know now that my favourite cosmetic products are Clinique (of course i also use other brands and I like trying new stuff) :) for Xmas I got some amazing stuff from my boyfriends mum and sister they know me so well :) as soon as I unpacked the present and discovered the beautiful orange box I couldn't wait to open it and find out what is in there. I have opened it and found a perfume and body smoother. The perfume itself smells very fresh, clean and flowery and it smells on skin and clothes for ages. I actually wanted this perfume for some time and I finally got it. Then there was another present to be unpacked and I found a cosmetic bag with some clinique products and amazing mascara that makes my lashes sooooo long and it doesn't stick them together. I have taken few pictures of the mascara and the box where I have found the perfume and body smoother. The good thing about the box is that I an use it as a storage box in my bathroom as it looks soo cool especially with the pink opening lace on the side. Did you get any cosmetics for Xmas ? If you did what was it? Any recommendations?:)
Products: Clinique - High impact mascara
                 Clinique - Happy perfume
                 Clinique - Happy Body smoother
Jak všichni víte, moje nejoblíbenější kosmetika je clinique (ale samozřejmě používám i další kosmetiku a nebráním se zkoušení různých produktu):) k Vánocům jsem dostala úžasné produkty od maminky a sestry mého přítele :) jakmile jsem otevřela první z dárku objevila jsem krásný, oranžový box a v něm byl parfém, který se jmenuje happy od clinique a také body smoother ve stejne vůni. Parfém voní velmi svěže, čistě a květinově a vydrží na kůži a oblékání hodně dlouho. Pravdou je, že jsem na tento parfém měla zálusk již delší dobu a konečně se mi poštěstilo, že jsem jim byla obdarována:)) Když jsem otevřela druhý balíček od maminky mého přítele, tak tam byla kosmetická taštička s produkty Clinique a mezi nimi i úžasná řasenka, ktera vytvoří opravdu úžasný kukuč. Řasy jsou dlouhé, husté a neslepené. Vyfotil jsem Vám dárkový box, ve kterém byl parfém a i tu úžasnou řasenku. Super věc je, že ten oranžový box vypadá moc hezky a mohu ho použít na má zkrášlovadla:)
líbila se mi také růžová stuha na straně, kterou se box otevírá. Je to malý detail, ale mě se moc líbí. Dostali jste take nějakou kosmetiku k Vánocům ? A pokud ano, co to bylo? Budu ráda za nějaké doporučení :)))
Produkty: Rasenka Clinique - High Impact Mascara
                 Clinique - Happy
                 Clinique - Body smoother

Cosmetic review - my new Clinique products